Spor stålet - hent dit certifikat i webbutikken

Du kan bestille stålcertifikat efter dit køb, hvis du ikke fik bestilt det i første omgang. Servicen er gældende på konstruktionsstål, samt stål der i øvrigt har fuld sporbarhed 3.1. og 3.2 certifikat.<sup>2</sup>

Hos Ahlsell får du ingen problemer med at opfylde de nye CE-krav om certificering af stål til bygningskonstruktioner, som træder i kraft den 1. juli 2014. Fra denne dato skal alt konstruktionsstål, der bruges i bygninger, være CE-mærket.

Når du bestiller dit stål hos Ahlsell, kan du samtidig bestille et certifikat på stålets egenskaber. Fik du ikke bestilt stål-certifikatet i første omgang, kan du altid bestille det efter dit køb. Dette gør du enten via din normale kontaktperson i Ahlsell - eller endnu nemmere via Ahlsells webbutik.

 

Sådan bestiller du via webbutikken

  • Log ind på din konto
  • Find din ordre i ordreoversigt
  • Under "certifikat" kan du enten printe certifikatet eller bestille et nyt

 

Du kan kun returnere varer i intakt emballering

De nye CE-krav om sporbarhed giver også et øget fokus på returvarer. Ahlsell kan kun tage varer retur, der stadig er sporbarhed på. For at imødekomme dette, ændres emballeringen af stål til at være pr. charge.

Vi sidder klar til at hjælpe
Har du spørgsmål til de nye lovkrav, eller hvordan du bestiller dit stål-certifikat, er du meget velkommen til at kontakte os på tlf. 96 30 60 00. Oplys hvor du ringer fra og du vil blive stillet videre til din lokale stålafdeling.

Dato: 23. april 2014
Produktkategori: 200770

Andre artikler

Få en vurdering af stålmarkedet i Q4
11. oktober 2018
Den gode, den onde og den grusomme spiller en vigtig rolle i denne film, hvor vi vurderer stålmarkedet og prisudviklingen for fjerde kvartal 2018.
Få en vurdering af stålmarkedet i Q4
Få en vurdering af stålmarkedet i Q4
Vi brænder for raketter
04. oktober 2018
Sanistål sponsorerer en gruppe studerende med stålprodukter, så de kan realisere deres drøm om at bygge en raket. For nyligt havde de studerende succes med at teste en motor til raketten.
Vi brænder for raketter
Vi brænder for raketter
Savning af konstruktionsstål – klar til brug
18. juni 2018
Sanistål fører et unikt saveprogram for bjælker og rør. Det giver dig mulighed for at få leveret stålet klar til brug og på den måde optimere dit byggeprojekt.
Savning af konstruktionsstål – klar til brug
Savning af konstruktionsstål – klar til brug
Lynhurtig klingesav giver nye muligheder for savning af stål
26. april 2018
Med investeringen i en ny og lynhurtig klingesav er det nu særdeles attraktivt at overlade saveopgaver til Sanistål og for eksempel købe færdigskåret stål efter Kanban-princippet.
Lynhurtig klingesav giver nye muligheder for savning af stål
Lynhurtig klingesav giver nye muligheder for savning af stål