Damixa bag ny, komplet serie til køkken og bad

Med Damixas nye armaturserie til køkken og badeværelse - Pine-serien – kan dine kunder skabe en designmæssigt rød tråd mellem to af husets travleste rum, mens de tilgodeser miljøet og pengepungen.

Pine-serien fra Damixa satser på bl.a. de miljø- og økonomisk bevidste forbrugere. Det kommer blandt andet til udtryk i seriens vandsparefunktioner, som giver et lavere vandforbrug. Dertil kommer, at seriens bordmonterede armaturer er udviklet med den varmtvandsbesparende funktion, koldstart, der konkret betyder, at man automatisk åbner vandhanen kun med koldt vand.

Ved almindelige vandhaner uden koldstartsfunktion åbner man hanen med halvt varmt og halvt koldt vand. For den, der benytter vandhanen er der ikke en mærkbar forskel i temperaturen, uanset hvilken af de to typer vandhaner man har hænderne under – gevinsterne ved koldstart ligger i bedre økonomi og miljøvenlighed uden komfortændringer. Man betaler derfor udelukkende for det varme vand, som man reelt bruger.


Serie med flere målsætninger

Pine-serien tilblivelse er resultatet af en proces, der har involveret fokusgrupper og trendspottere i forening med Damixas designere og ingeniører. Folkene bag serien mener, at de har skabt en serie, der henvender sig til et bredt publikum grundet et både tidssvarende og tidløst design.

Fokusgruppens deltagere var enige om, at designet er pænt og passer ind de fleste steder, hvilket også har været formålet med serien, der ifølge Damixa har været at skabe en serie, som er økonomisk og miljøvenlig samtidig med at stå for god kvalitet og godt design.


Pine-serien indeholder

  • Køkkenbatteri
  • Køkkenbatteri med høj G-tud
  • Håndvaskbatteri med bundventil
  • Bidetbatteri med bundventil
  • Håndvaskbatteri uden bundventil
  • Vægbatteri kar/brus
  • Vægbatteri brus

Alle batterier har overflade af krom

Pine-seriens egenskaber

  • Koldstart: Bruger kun varmt vand, når der er brug for det
  • Energibesparelser: Damixas tests af koldstartsfunktionen i boligbyggerier og på større offentlige toiletter viser en energibesparelse på ca. 30%
  • Indbygget spareperlator i alle seriens armaturer begrænser vandforbrug til 6 l/min i badeværelsesvandhaner og 8 l/min i køkkenhaner
  • Anti-skoldning
  • Kalk fjernes nemt med Rub Clean-feature
  • For køkkenbatteri samt køkkenbatteri med høj tud: Har svingtud med 120° svingbegrænsning
Dato: 11. oktober 2016
Fabrikat: Damixa
Produktkategori: 202005, 202023

Andre artikler

Ny overflade: Graphite Grey er ikke bare en farve
04. september 2023
Nu udvider Damixa den velkendte Silhouet-serie af armaturer med en helt ny overflade, der passer perfekt ind i tidens trend. Graphite Grey er en smuk, silkemat og sanselig PVD-overflade, der er både hårdfør og let at rengøre.
Ny overflade: Graphite Grey er ikke bare en farve
Ny overflade: Graphite Grey er ikke bare en farve
Dyrt og bøvlet: 4 myter om berøringsfrie armaturer
12. maj 2022
Berøringsfrie armaturer er hygiejniske og vandbesparende, nemme at installere og endnu lettere at vedligeholde. Har du hørt det modsatte? Lad os tage et kig på de mest sejlivede myter om berøringsfrie armaturer.
Dyrt og bøvlet: 4 myter om berøringsfrie armaturer
Dyrt og bøvlet: 4 myter om berøringsfrie armaturer
Med Silhouet Pro kan vandstrålen nå ud i hele køkkenvasken
21. februar 2022
De fleste af os kender det klassiske – men altid forgæves – forsøg på at gøre køkkenvasken ren med strålen fra vandhanen. Og vi har set løsningen fra industrikøkkenet, hvor vandhanen er erstattet af en slange med et brusehoved. Med Silhouet Pro fra Damixa får du den ideelle løsning til hjemmet: Funktionaliteten fra den professionelle køkkenvandhane i pænt og moderne design.
Med Silhouet Pro kan vandstrålen nå ud i hele køkkenvasken
Med Silhouet Pro kan vandstrålen nå ud i hele køkkenvasken
Sæt kulør på kundens byggeri med alu-tagrender
12. april 2021
Adskil dig fra konkurrenterne og tilbyd dine kunder et tagrendesystem, som enten fremhæver eller skjuler byggeriets karakteristika. Med PREFAs coatede aluminiumsystemer er fantasien overliggeren, når der skal vælges farve.
Sæt kulør på kundens byggeri med alu-tagrender
Sæt kulør på kundens byggeri med alu-tagrender
Genanvendelige tag- og facadesystemer passer til det danske vejr
07. oktober 2020
Leder du efter et vejrbestandigt tag- eller facadesystem, som du selv kan sætte et farverigt, personligt præg på, så kan aluminiumsløsninger fra PREFA være svaret på dine bønner.
Genanvendelige tag- og facadesystemer passer til det danske vejr
Genanvendelige tag- og facadesystemer passer til det danske vejr