Ahlsell og Prefa i omfattende samarbejde

Danske håndværkere får fremover glæde af aluminiumsprodukter fra den velrenommerede, tyske tag- og facadeproducent Prefa via Ahlsells store forhandlernetværk. Et komplet program og ikke mindst 40 års garanti på materialet ligger til grund for valget af Prefa som leverandør af tag- og facadeprodukter i aluminium.

Det er to stærke og branchevante aktører, der nu indgår et tæt partnerskab. Med blandt andre Navergruppens håndværksmæssige styrker, som i forvejen har et tæt samarbejde med Ahlsell, vil stort set alle tag- og facadeopgaver kunne løftes.

”Prefa har valgt Ahlsell på grund af deres professionelle tilgang til markedet, og fordi de dækker hele spektret af håndværkere, der er interessante for os som tag- og facadeproducent. De har et netværk bestående af 47 dedikerede butikker i Ahlsell/Carl F, hvor de har etableret et tag- og facade-team til at bistå kunderne på den bedste måde,” siger landechef Peder Andersen hos Prefa Gmbh.

Han forklarer, at Prefa råder over et komplet program af aluminiumsprodukter, der er gennemprøvet gennem de sidste 70 år af østrigske og tyske håndværkere. Programmet indbefatter alt fra tagrender og nedløb i coatet aluminium, tag og facade-singles, tagplader og romber i systemleverancer samt et komplet program i falsbar aluminium i op til 17 standard farver.

Udvid sæsonen med aluminium

”Ahlsell har stort fokus på tag og facade til både tømrer- og blikkenslagersegmentet, og samarbejdet med Prefa er seneste tiltag, som vi tror vil gøre en forskel,” forklarer Thomas Kreutz, der er Ahlsell produktchef for Tag og Facade.

Aluminiumstag og –facader er ikke modtagelige overfor korrosion for rust og er derved gode alternativer til særligt kystområder, grundet det barske klima og havsalte. Prefas mange forskellige standarder i et væld af farvesammensætninger kalder på at blive brugt af kreative ingeniører og arkitekter. Håndteringen bliver også forenklet, idet produktet er tre og fire gange lettere end henholdsvis zink og kobber.

”Og så kan den falsbare aluminium bukkes og bearbejdes, selv ned til -15 gr. C. Det betyder, at de danske håndværksmestre kan udvide sæsonen markant. Endelig er der 40 års materialegaranti på Prefa – det er uhørt lang tid for aluminiumsprodukter,” forklarer Thomas Kreutz, der spår, at vi fremover vil se mange flere tag og facader i aluminium på de danske breddegrader.

PREFA GMBH.

  • 4000 forskellige varelinjer i alminium, udelukkende til tag og facade
  • 70 års erfaring fra det tyske tag- og facademarked
  • 40 års garanti
  • Falsbar og uv-bestandig coating
Dato: 09. august 2016
Emne: Tag og facade
Fabrikat: Prefa
Produktkategori: 202005, 202025

Andre artikler

14. august 2023
08. juni 2022
12. april 2021
07. oktober 2020
17. september 2018