Refill holder styr på dit lager

Med Refill servicekonceptet – sparer du både tid, transport og penge, fordi dit lager hele tiden er opdateret.

Refill er navnet på Carl F’s smarte og fleksible service, der holder dit lager opdateret. Carl F – en del af Sanistål opstiller gratis reoler på dit lager, og i samarbejde med en salgskonsulent bestemmer du, hvilke varer, der altid skal være på hylderne, og hvor ofte inventaret skal tjekkes og opdateres.

”Det er en gratis service til vores kunder, som betyder, at de sparer tid og bekymringer. Og så kan de nøjes med en leverandør til alle deres varer,” forklarer salgskonsulent Bo Krogsgaard Andersen om reolkonceptet.

En gang om ugen kører han ud Lejerbos afdelinger 2 og 44 i Hvidovre, hvor ejendomsserviceteknikker Mikael Nielsen har huseret i snart 15 år. Sammen bruger de et kvarter på at undersøge, hvad Mikael Nielsens lager mangler i denne uge, så han effektivt kan holde afdelingernes cirka 1.200 lejemål kørende.

 

”Sparer sindsygt meget tid”

Mikael Nielsen står for boligselskabernes daglige indkøb af varer. Han tager ligeledes ud til lejlighederne og reparerer eller skifter alt fra elinstallationer til toiletter. Og så er han meget begejstret for Refill-konceptet.

”Før jeg for et par år siden blev uddannet til ejendomsserviceteknikker og før Refill, skulle jeg have fat i mange forskellige leverandører og eksterne firmaer, både til at få fat i reservedelene og til at udføre opgaverne. Nu ligger reservedelene på hylderne, og jeg kan lave det hele selv. Det kan ikke blive nemmere, og jeg sparer sindsygt meget tid med Refill,” lyder det begejstret fra Mikael Nielsen.

Lejerbos afdelinger 2 og 44 har fire reoler til at stå, hvorpå der står toiletter og indmad til toiletter, blandingsbatterier, pakninger, løvriver, skovle, el-artikler og meget mere. Når Carl F’s salgskonsulent Bo Krogsgaard Andersen og Mikael Nielsen har konstateret, hvad der er brugt i ugens løb, bliver de nye varer bestilt og kommer dagen efter med fragtmand.

Ud over det ugentlige besøg hjælper Bo Andersen også, hvis der pludselig opstår en akutsituation, hvor ejendomsserviceteknikkeren mangler en vigtig del.

 

Fakta

> Der er fire måder at bestille vare på: Via web, over telefonen, med en scanner eller hvor salgskonsulenten gør det automatisk. Se vejledning her

> Du bestemmer selv, hvor mange reoler, du har brug for, hvilke varer, der skal være på hylderne, samt hvor ofte de skal fyldes op.

Dato: 14. marts 2017
Emne: Refill

Andre artikler

”Reolløsning og leveringsservices er med til at holde hjulene i gang”
18. oktober 2018
Når antal af arbejdsopgaver stiger, øges forbruget af varer fra lageret, og det kan ende i adskillige tidskrævende besøg i byggemarkedet. Sådan husker tømrermester Emil Bergstrøm Hansen også hverdagen, indtil han fik Sanistål til at stå for opfyldning af varelageret.
”Reolløsning og leveringsservices er med til at holde hjulene i gang”
”Reolløsning og leveringsservices er med til at holde hjulene i gang”
Fleksible leveringsmuligheder er uvurderlige
15. oktober 2018
”Natlevering betyder ALT, det gør Sanistål til en optimal samarbejdspartner for os”. Så bombastisk lyder udmeldingen fra Dennis Rindom, der er værktøjsansvarlig hos entreprenørfirmaet Kentto. Heldigvis er servicen tilgængelig, og det er til stor glæde for Kentto, der er afhængige af muligheden.
Fleksible leveringsmuligheder er uvurderlige
Fleksible leveringsmuligheder er uvurderlige
Pribo-Huset: Med Sanistål undgår vi spildtid
21. august 2018
”Vi bygger dine drømme,” står der på hjemmesiden hos tømrer- og isoleringsfirmaet Pribo-Huset fra Stensved ved Vordingborg. En af de ting, der hjælper profetien på vej, er et samarbejde med Sanistål, som sørger for, at der altid er værktøj, fugemasse, søm, skruer og beslag i de 13 ansattes værktøjskasser.
Pribo-Huset: Med Sanistål undgår vi spildtid
Pribo-Huset: Med Sanistål undgår vi spildtid
Carl F udvider samarbejdet med Dana Lim
29. september 2015
Dana Lim er bedst kendt som kvalitetsleverandør af fugemasser og lim, og virksomheden har igennem en årrække leveret det velkendte Carl F brand, herunder acryl, byggesilicone, montagelim og trælim.
Carl F udvider samarbejdet med Dana Lim
Carl F udvider samarbejdet med Dana Lim