Ny holdefunktion på toppe og unbrakonøgler letter arbejdet

Skruetrækkere og lignende værktøjer bruger normalt magnetisme til at fastholde emnet, ulempen er at det tiltrækker metalpartikler og filespåner. Værktøjsproducenten Wera er gået en tand videre og har udviklet en holdefunktion uden magnetisme til deres unbrakonøgler samt nogle af deres toppe.

 

Med den nye funktion kan du effektivt fastholde skruer, møtrikker eller bolte, når pladsen til værktøj og hænder er trang. Holdefunktionen mindsker på samme tid risikoen for mekanisk skade på skruen eller møtrikken.

 

Kugle giver klemmekraft

Rent teknisk er holdefunktionen udformet som en lille, fjedrende kugle på bit-toppen der sørger for at emnet fastholdes. Det giver mindre besvær, du sparer tid og det er helt enkelt at anvende.

 

Se mere om produktet her >>

Dato: 04. oktober 2018
Fabrikat: Wera
Produktkategori: 202032, 202006

Andre artikler

Sanistål – nu en del af Ahlsell
20. december 2022
Handlen mellem Sanistål og Ahlsell er nu gået igennem. Det betyder, at vi officielt er en del af Nordens førende distributør af installationsprodukter, værktøjer og forsyninger for professionelle, Ahlsell. En virksomhed, der ikke kun kender branchen og har de samme værdier som os, men også har musklerne til, at vi kan udvikle endnu bedre tilbud til vores kunder og samarbejdspartnere i fremtiden.

Nye muligheder, uændrede vilkår
Med opkøbet påbegynder vi et gearskifte mod et stærkt butiksnetværk og markerer os markant tydeligere på den internationale scene. Men vores vilkår for vores kunder og samarbejdspartnere forbliver uændrede, ligesom vores arbejdsbetingelser.

<
Sanistål – nu en del af Ahlsell
Sanistål – nu en del af Ahlsell