OBS: Det er pt. ikke muligt at oprette nye leveringsadresser i webshoppen. Tag fat i din sælger for hjælp.

Hansgrohe fejrer 25 år med designer Philippe Starck

Det er 25 år siden, at kunderne så den første armaturkollektion fra AXOR lavet i samarbejde med designer Philippe Starck. Tidløst design har alle dage været omdrejningspunktet i den vandbårne rejse, der fortsætter.

I året 1994 blev en milepæl sat, når det gælder indretning af badeværelser, hvis du spørger Hansgrohe, der står bag brandet AXOR. Den franske designer Philippe Starck var hovedmanden bag en ny kollektion, som havde et enkelt, men tydeligt design.

”Vores produktudviklere, vores ingeniører og hele designteamet havde nok aldrig turdet forestille sig den påvirkning denne kollektion har haft på AXOR – det faktum at denne kollektion, efter 25 år, stadig er et ikon indenfor badeværelsesdesign, skyldes dets arketypiske og kompromisløse funktion”, siger Anke Sohn, der er Head of AXOR Marketing.

Fem AXOR-kollektioner senere, består samarbejdet stadig.

”En ære”

“Det er en stor ære for mig at tale om vand, for jeg elsker vand. Jeg lever på vand, jeg er altid tæt på vand. Vand er så smukt at når du tilføjer materialer rundt om det, bliver det endnu smukkere. Min idé var – og er stadig – simpel: Skab et design som respekterer vandet,” siger Philippe Starck, manden bag armaturerne, som findes rundt omkring i talrige danske hjem og virksomheder.

Fællestrækkene for AXOR Starck kollektionerne af armaturer og termostater er - og har alle dage været – ergonomi, minimalistisk æstetik og lige linjer.

De enkle designs har også medvirket til, at kollektionerne har et tidløst udtryk, som kunderne efterspørger - og som branchen har belønnet med adskillige priser i løbet af årene.

Se det store udvalg her

Dato: 17. januar 2020
Fabrikat: hansgrohe

Andre artikler

Nye toiletter fra hansgrohe: To smukke og rengøringsvenlige linjer
17. november 2023
Nu har hansgrohe lanceret nye toiletter, der passer stilfuldt ind på badeværelset. EluPura fås i to varianter, der begge er uden skyllerand og nemme at rengøre. Den optimerede geometri inde i kummen giver et fremragende skylleresultat.
Nye toiletter fra hansgrohe: To smukke og rengøringsvenlige linjer
Nye toiletter fra hansgrohe: To smukke og rengøringsvenlige linjer
hansgrohe: 4 nye helhedsorienterede produktkategorier
23. oktober 2023
Nu udvider hansgrohe sin produktportefølje med 4 smukke og gennemtænkte løsninger, der gør det muligt at omdanne kundernes badeværelsesdrømme til virkelighed. Kollektionerne indeholder badeværelsesmøbler, toiletter, håndvaske og spejle.
hansgrohe: 4 nye helhedsorienterede produktkategorier
hansgrohe: 4 nye helhedsorienterede produktkategorier