Uponor styrker serviceniveauet med nyt skærecenter i Middelfart

Uponor udvider snart deres kundeservice og åbner til april 2019 et nyt skærecenter i Middelfart. Dermed bliver ventetiden på præisolerede Ecoflex-rør i specialstørrelser forkortet markant, da dag-til-dag-levering fremover vil være muligt i hele landet.

Mange entreprenører kender til udfordringerne – og ventetiden – når der skal lægges rør, og der er tale om en hastesag. Måske har man har glemt at bestille varer i god tid, eller også går byggeprocessen over forventning, og man er klar til rørlægningen før tid. Behovet for hurtig levering af rør i specialstørrelser kan skyldes flere ting, og uanset hvad, kan ventetiden være frustrerende.

Derfor har røreksperterne fra Uponor valgt at oprette et nyt skærecenter i Middelfart, der gør det muligt at bestille præisolerede Ecoflex-rør i afkortede længder med lynhurtig levering – uanset hvor du er i landet. På den måde kan Uponor yde hurtig og ensartet service for deres kunder på tværs af hele Danmark.

Fra Brøndby til Brønderslev
Uponor har fra sit hovedkontor i Brøndby hidtil ydet god og hurtig service til entreprenørvirksomheder i hele landet. Men med sit nye skærecenter i Middelfart kan Uponor levere præisolerede Ecoflex-rør i afkortede længder, der er mindre end hele ruller, fra dag til dag på tværs af Danmark.

Derudover kan rør i speciallængder også leveres med ekspresfart, når det virkelig skal gå hurtigt, eksempelvis ved et ledningsbrud – og det er uanset, hvor i landet uheldet er ude. Levering af Ecoflex-rør i hele ruller vil desuden foregå som hidtil med en leveringstid inden for 3 – 4 hverdage.

Det nye skærecenter åbner i april 2019, og på Uponors hjemmeside kan du holde øje med yderligere informationer om levering og tidsfrister, der bliver offentliggjort løbende. Du kan også høre nærmere om det nye skærecenter på VVS’19-messen i Odense i dagene 8. – 10. maj. Her vil konceptet blive præsenteret sammen med andre spændende nyheder.

Fordele ved Ecoflex

  • Bredt sortiment – altid muligt at finde en løsning
  • Fleksibelt – stor bøjelighed under udlægning
  • Enkel samlemetode - enkel montering – minimalt tidsforbrug
  • Overholder alle krav til kvalitet og ydeevne – solid kvalitet

Find vores store udvalg af Ecoflex-rør her >>

Dato: 18. marts 2019
Fabrikat: Uponor
Produktkategori: VVS, Rør og fittings

Andre artikler

Tag højde for prisstigninger den kommende tid
27. april 2026

Der er en stigende usikkerhed på de globale markeder, hvor den aktuelle konflikt mellem USA og Iran påvirker omkostningerne i værdikæden. Det gælder blandt andet energi og råvarer til produktion, transport og fragt.

Tag højde for prisstigninger den kommende tid
Tag højde for prisstigninger den kommende tid
Ekstraordinært energitillæg på leverancer
10. april 2026

Situationen i Mellemøsten påvirker den globale energiforsyning og har medført stigende priser på brændstof og transport.  

Ekstraordinært energitillæg på leverancer
Ekstraordinært energitillæg på leverancer
Sanistål – nu en del af Ahlsell
20. december 2022
Sanistål – nu en del af Ahlsell
Handlen mellem Sanistål og Ahlsell er nu gået igennem. Det betyder, at vi officielt er en del af Nordens førende distributør af installationsprodukter, værktøjer og forsyninger for professionelle, Ahlsell. En virk...
Sanistål – nu en del af Ahlsell
Sanistål – nu en del af Ahlsell
40 procent hurtigere installation. 10 gange bedre skylleevne
13. april 2026
40 procent hurtigere installation. 10 gange bedre skylleevne
Aldrig har det været hurtigere – eller bedre. Geberit introducerer et WC-system, hvor installation og skylleevne ikke fås bedre på markedet.

Et perfekt makkerskab: Sammen giver G...

40 procent hurtigere installation. 10 gange bedre skylleevne
40 procent hurtigere installation. 10 gange bedre skylleevne