Refra

Det er tid til at fremtidssikre dine kunder

"CO2 er standarden i moderne køl – og som kølemontør ved du, at det kræver udstyr, du kan stole på. Vi tilbyder nu CO₂-racks fra Refra, som altid er i ypperste kvalitet og udviklet til effektiv installation, stabil drift og nem service.

Vores interne specialister sidder allerede klar til at hjælpe dig med at starte dit projekt op og købe ind til alt, hvad du behøver af tilbehør, så som rør og fordamere. 

Læs mere om vores nye Refra-produkter nedenfor".

Peter Boalth, produktchef

Refra Select rack CO2

Refra Select rack CO2

Refra CO₂ Select er et modulopbygget transkritisk racksystem udviklet til krævende kommercielle og industrielle installationer. Den robuste ramme sikrer høj driftssikkerhed og nem service, og en praktisk “reach‑in” containerløsning gør udendørs installation både enkel og effektiv. Systemet kan tilpasses med kølekapaciteter fra 50 kW til 330 kW og dækker dermed et bredt spektrum af applikationer. Som en del af Refras miljøvenlige produktlinje anvender CO₂ Select et naturligt kølemiddel med lavt GWP, hvilket giver høj effektivitet, stærk ydeevne og reduceret miljøpåvirkning.

Refra Galaxy rack CO2

Refra Galaxy rack CO2

CO₂ Galaxy er en alsidig og kraftfuld rackløsning til transkritiske CO₂-kølesystemer. Enheden leveres med integreret gaskøler og et fleksibelt moduldesign, som gør installationen enkel og reducerer projektomkostningerne. Den galvaniserede og pulverlakerede ramme sikrer høj holdbarhed og lavt støjniveau, og ekstra isolering kan tilvælges for ekstra støjsvag drift. CO₂ Galaxy er en del af Refras grønne produktlinje og anvender CO₂ som kølemiddel for høj effektivitet og minimal miljøpåvirkning.

Kontakt os

Kontakt os

Kontakt os, hvis du har spørgsmål til bestilling, projektopstart, levering eller noget andet.

43 24 17 17
ahlsellref@ahlsell.dk

Dato: 05. februar 2026
Emne: CO2 racks
Fabrikat: Refra

Andre artikler

Transmissionsprodukter med dag-til-dag levering og teknisk vejledning
05. februar 2026

Ahlsell har transmissionsprodukterne på lager – og kompetencerne til at få dem til at arbejde bedre hos dig. Få dag-til-dag levering af lejer, remme, kæder og koblinger, og brug vores transmissionsteam til alt fra korrekt produktvalg til optimering, konverteringer og specialberegninger – også i krævende miljøer som fødevareindustrien.

Transmissionsprodukter med dag-til-dag levering og teknisk vejledning
Transmissionsprodukter med dag-til-dag levering og teknisk vejledning