I forbindelse med salg af produkter der indeholder giftige stoffer, kræver lovgivningen at køberen har indgivet en giftmeddelelse til myndighederne. Det betyder at du, pr. 15/3-2021, kun kan købe nedenstående produkter hos Ahlsell, hvis du har sendt en giftmeddelelse til vores produktsikkerhedsafdeling.
Først skal du indgive en giftmeddelelse til myndighederne. Sådan gør du:
1. Åben din internetbrowser og gå ind på virk.dk. Dernæst vælger du 'menu' i menulinjen
2. I menuen vælger du 'Miljø' og derefter 'Bekæmpelsesmidler og kemi'
3. Scroll ned til ”meddelelse om kemiske stoffer og blandinger -giftmeddelse" og vælg denne
4. Tryk på "Start selvbetjening" og log ind med dit NemID.
5. Udfyld de relevante felter som vist i videoen nedenfor og indsend meddelelsen.
Dernæst fremsender du giftmeddelelsen til Ahlsell. Sådan gør du:
Når du indgivet din giftmeddelelse til myndighederne, modtager du automatisk en mail som kvittering fra myndighederne. I mailen findes et link, du skal klikke på, hvorefter du kan downloade giftmeddelelsen.
Det er denne giftmeddelelse der skal sende til Ahlsell på produktsikkerhed@ahlsell.dk
Når vi har modtaget giftmeddelelsen, registrerer vi den, og du kan igen købe produkterne. Vær opmærksom på at en giftmeddelelse er gældende i 3 år, hvorefter den skal fornyes.
For en god ordens skyld gør vi opmærksom på, at giftprodukter skal opbevares forsvarligt – under lås. Har du ikke et skab kan vi hjælpe med at finde det rette til dit behov.
Hvis du ikke har indgivet en giftmeddelelse tidligere er du velkommen til at kontakte os for hjælp på produktsikkerhed@ahlsell.dk