Wavin Sentio SRT – Smart Radiator Termostat

Wavin Smart Radiator Termostat (SRT) er den seneste tilføjelse til vores Sentio gulvvarmeprogram. Sammen med Sentio styreenheden gør den nye radiatortermostat intelligent zonekontrol af radiatorer mulig – alene eller sammen med rumtermostater. De mange anvendelsesområder gør radiatortermostaten til en enhed, der passer til en lang række byggeprojekter – renovering som nybyg.

 

Wavin Sentio SRT – Smart Radiator Termostat

Styr radiatorerne via App’en

Radiatortermostaten er designet med en indbygget temperaturmåler og kan derfor installeres uden brug af Sentio rumtermostater, men kan kobles direkte sammen med Sentio styreenheden. Temperaturen i rummet reguleres via Sentio App’en eller et LCD-display på styreenheden.

Rumtermostaten – radiatorens forlængede arm

I tilfælde, hvor radiatortermostaten udsættes for direkte sollys, dækkes af genstande eller borde, skjules bag gardiner eller andet, hvor nøjagtigheden af temperaturmålingen påvirkes, tilføjes en Sentio rumtermostat, der ’overtager’ følingen med rumtemperaturen og sender signalet videre til radiatortermostaten via styreenheden. Har du en konvektor i loftet eller nedsænket i gulvet, er det også praktisk, at en rumtermostat er den styrende enhed for temperaturmålingen og indstillingerne, og på den måde bliver bindeled mellem konvektoren og Sentio styreenheden.

I rum med flere radiatorer er det fordelagtigt at anvende en rumtermostat i kombination med radiatortermostaterne. På denne måde sikres en jævn opvarmning af rummet.

 

xx

I rum med både gulvvarme og radiatorer

I skoler, institutioner, erhvervsbygninger mv. er det brugt at sænke varmen i perioder, hvor rummene står ubrugte hen, eksempelvis i weekender og ferier. Her kan kombinationen af radiatorer og gulvvarme være en fordel. Da gulvvarmen er langsom til at reagere på temperaturændringer, kan radiatoren ”kickstarte” opvarmningen og sørge for en hurtig stabilisering af temperaturen. SRT’erne og rumtermostaterne arbejder sammen for hurtigt at sikre den ønskede temperatur.

I renoveringsprojekter anlægges gulvvarme ofte i steps eller prioriteres kun til enkelte rum, eksempelvis badeværelser eller stueetagen, mens radiatorer bibeholdes i andre rum. Også her er det smart at både radiatorer og gulvvarme kan styres i samme system, og at det hele kan reguleres på App’en eller displayet.

 

Manifoldens forlængede arm

Sidst men ikke mindst kan SRT’en udgøre en enkeltstående trådløs ’telestat’, der kan kobles på manifolden ved siden af de fortrådede telestater. Ved anvendelse af SRT som telestat sikrer du en mere nøjagtig varmeregulering af gulvvarmen.

 

Passer til alle hovedmærker af radiatorventiler

SRT fås i to typer, som adskiller sig i adaptertype (M28 / M30 og RA), der dækker alle hovedmærker af radiatorventiler. Den er udstyret med 3 batterier, hvilket giver en batterilevetid på 3 år.

Ideel til blandede gulvvarmesystemer, f.eks. radiatorsystemer, håndklædetørrer i badeværelser og frostbeskyttelse af garager.

 

 

Dato: 01. oktober 2025
Fabrikat: Wavin

Andre artikler

Wavin All Inclusive – gratis service
01. oktober 2025
Med Wavin All Inclusive undgår du besværet med at bestille og sammensætte de rette komponenter. Alle dele leveres forudkodede og forbundne, så du modtager et komplet, brugsklart system, der fungerer, så snart den sidste rumtermostat er monteret. Med Wavins gratis All Inclusive-løsning leveres alle dele forudkodede og forbundne, så du modtager et komplet, brugsklart system, der fungerer, så snart den sidste rumtermostat er monteret. Det sparer dig værdifuld tid til dit næste projekt og minimerer risikoen for fejlkodninger på stedet.
Wavin All Inclusive – gratis service
Nyhed
15. september 2025
Den nye generation af tanke er fuldstøbte og fremstillet i hvid PE plast (polyethylen), der sikrer en tæt tankløsning samtidig med, at den hvide farve giver bedre visuelle betingelser i tøm­ningsfasen. PE plasten er desuden korrosionsbestandig over for svovlbrinte og andre kemiske stoffer. Vælg en Wavin kvalitetstankløsning, der er tømningseffektiv og med længere interval mellem spulinger af sivestrenge.   Wavins 3-kammer septiktank 5PE/10PE Wavins 3-kammer septiktank er udviklet med fokus på høj hydraulisk effektivitet og håndterer både gråt og sort spildevand.   Installation gjort nemmere Lav byggehøjde = mindre udgravning og lavere graveomkostninger. 110 mm ind- og udløb på gravitationsmodel og 40 mm spisende på tryknedsivning. Installationsvenligt design, der gør det lettere at  komprimere jorden omkring tanken. Passer til standard Ø600 korrugerede opføringsrør og dæksler, der lagerføres bredt – hurtig adgang, ingen specialdele.   Driftsikker og vedligeholdelsesvenlig Fremstillet fuldstøbt PE-plast = 100 % tæt og  stærk konstruktion. Udstyret med den anderkendte Grundfos AP12.40 pumpe og kontraventil. Snaplås for hurtig adgang til pumpe og service. Den hvide farve på indersiden giver bedre lysforhold ved inspektion. Leveres med afdækning af opføringsrør, der sikrer at  tanken er tør ved levering.   Klar til alle jordforhold Designet til installation i alle jordtyper. Grundvandssikret til terræn – kan installeres i områder med højt grundvand. Fire løfteøjer sikrer stabil og sikker håndtering ved både løft og placering. Op til 1,5 meters dybde til udløb – giver dig frihed i placering i terrænet.   Miljø og dokumentation Høj hydraulisk effektivet der sikrer mod flydeslam i sivedræn - til gravitation og tryknedsivning. Serienummer præget i plasten – nem sporbarhed og dokumentation.   Declaration of performance (DOP) På wavin.dk finder du DOP’er på Wavin septiktanke, 5PE og 10PE tryknedsivningsanlæg og gravitation.  
Nyhed
Nyhed
Hvad er Wavin Take Back Service?
15. september 2025
  Wavin Take Back Service er en non-profit service fra Wavin  for at lette implementeringen af den cirkulære økonomi i vores del af byggesektoren. Det er en service, der primært er rettet mod større entreprenører og slutkunder (kommuner eller investorer) for at implementere genanvendelse i et lukket kredsløb og undgå, at produkter ender i blandet byggeaffald. Vi er dog fleksible i vores tilgang, da målet er at genbruge så mange plastrør som muligt. Denne service er tilgængelig for brugte rør/fittings og andre relevante produkter fremstillet af plast. For mere forklaring, se acceptkriterierne nedenfor. Ved at sortere plastrør og relaterede produkter separat bliver materialerne til en brugbar (mono)strøm, der er klar til genanvendelse. Ved at aflevere den forsorterede plast på udvalgte steder, bliver materialet til en relevant returstrøm. Det plastmateriale, som vores partner tager sig af til omdannelse til genbrugsmateriale, leveres derefter til Wavin i fremstillingsprocessen til rør af genbrugsmateriale.   Læs mere om Take-Back Service og hvordan du tilmelder dig på Wavins hjemmeside: wavin.dk    
Hvad er Wavin Take Back Service?
Hvad er Wavin Take Back Service?
Wavin Sentio
19. maj 2024
Wavin Sentio styreenhed er fremtiden til renovering og nybyg
Wavin Sentio
Wavin Sentio
Private boligejere skal tage udfordringer med regnvand alvorligt
18. september 2023
Med de øgede mængder nedbør, vi kan forvente fremadrettet, er det vigtigt at forebygge oversvømmelser mest muligt. Det gælder alle steder - også privatboliger. Og her er Wavin AquaCell Lite regnvandskassette en god og enkel løsning.
Private boligejere skal tage udfordringer med regnvand alvorligt
Private boligejere skal tage udfordringer med regnvand alvorligt